2016

Spotkanie Przedświąteczne
Zdjęcia

20 Grudzień
Dnia 20 grudnia 2016 roku odbyło sie w naszym warsztacie Spotkanie Przedświąteczne, oprócz uczestników i całej  kadry przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Michałowa Włodzimierz Konończuk, ks. Jan Jaroszuk- dziekan okręgu gródeckiego , ks. Krzysztof Andryszak – proboszcz z Michałowa, dyrektor LO w Michałowie Dorota Burak, kierownik MOPS Anna Funkowska,  oraz przedstawiciel Nadleśnictwa Żednia Mikołaj Chlabicz. Uroczystość rozpoczęła się wspólną modlitwą i odczytaniem fragmentu św. Ewangelii dotyczącej Narodzin Chrystusa. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej, świątecznej atmosferze przy wigilijnych potrawach, a na koniec uczestnicy zaśpiewali  kolędy. Część potraw była przygotowana przez uczestników i kadrę a część w pracowni Gospodarstwa Domowego.

Cosmic Bowling w Białymstoku
Zdjęcia

13 Grudzień
W dniu dzisiejszym wyjechalismy całym warsztatem na kręgle do Centrum Rozrywki Cosmic Bowling w Białymstoku. Mięliśmy do dyspozycji wszystkie sześć stanowisk, przy których konkurowało ze sobą po czterech lub pięciu graczy, cała zabawa trwała jedną godzinę i to był wystarczający czas, aby go intensywnie spędzić. Po rozgrywkach wszyscy pojechaliśmy na gorący posiłek do Zajazdu przy Granicy w Stacji Waliły.

 Odwiedziliśmy przedszkolaków w Gródku
Zdjęcia
12 grudzień

W dniu dzisiejszym siedmioro uczestników naszej placówki, na zaproszenie jednej z zaprzyjaźnionych nauczycielek, udało się do Przedszkola Samorządowego w Gródku. Odwiedziliśmy grupę najstarszych dzieci aby wspólnie wykonać „Najdłuższy Łańcuch Bożonarodzeniowy Łączący Ludzi Dobrej Woli”. Gródeckie przedszkolaki powitały nas świąteczną piosenką, po wysłuchaniu której zabraliśmy się do pracy. Przy pomocy kleju i kolorowych wycinanek dzieci z przedszkola i niepełnosprawni uczestnicy WTZ , wykonali wspólnie łańcuch mierzący aż 40 metrów. Z założenia każdy, kto wykonał chociaż jeden mały jego element, zobowiązał się tym samym do bycia dobrym i pomocnym względem potrzebujących. Na zakończenie wizyty uczestniczyliśmy we wspólnym poczęstunku.


Występ w Zakładzie Pielęgnacyjno Opiekuńczym w Białymstoku
Zdjęcia
02 Grudzień

W dniu dzisiejszym podopieczni naszej placówki, na zaproszenia matki jednego z uczestników- Grażyny Piwowarczyk, odwiedzili Zakład Pielęgnacyjno- Opiekuńczy mieszczący się przy ulicy Wołodyjowskiego w Białymstoku. Na miejscu zebranym pensjonariuszom przedstawili skecz, prezentowany wcześniej podczas Przeglądu Twórczości Artystycznej, oraz skrót swojej twórczości muzycznej. Następnie wraz z pracownikami zakładu, oraz zebranymi jego podopiecznymi wspólnie wykonali kilka kolęd i pastorałek.Święto Soboru św. Arcystratega Archanioła Michała
Zdjęcia

21 listopad
 Nasi podopieczni uczestniczyli w nabożeństwie z okazji święta w cerkwi
w Nowej Woli.

 Wspólne tworzenie ozdób światecznych.
Zdjęcia

18 listopad
Dziś odwiedzili nas podopieczni z Domu Pomocy Społecznej JAVOR z Jałówki. Wspólnie z naszymi uczestnikami robili ozdobne pocztówki na zbliżające się świeto Bożego Narodzenia.

 V Przegląd Pieśni Patriotycznej „Jestem Polakiem”
Zdjęcia

16 listopad
W dniu dzisiejszym kilkoro uczestników naszej placówki zaprezentowało się podczas V Przeglądu Pieśni Patriotycznej „Jestem Polakiem”,  który zorganizowany został po raz kolejny przez Warsztat Terapii Zajęciowej Zgromadzenia Sióstr Służek NMPN, Ochotniczą Straż Pożarną w Srebrnej, oraz Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie. Na uroczystość, po wielogodzinnych próbach, nasi podopieczni przygotowali dwie pieśni patriotyczne, oraz samodzielnie wykonali stroje i charakteryzację, niezbędną do występu.  

IV Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych
„Zbiór Form Artystycznych”
Zdjęcia   Film   Skecz

03 listopad
To juz nasz czwarty Zbiór Form Artystycznych i jak co roku odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Michałowie. Odwiedziło nas bardzo dużo gości z czternastu placówek, którzy podczas wernisażu prac zaprezentowali się na scenie.

 Zajęcia z wolontariuszami
Zdjecia

25 październik
Wspólnie ze Stowarzyszeniem ANAVOJ z Michałowa ruszyły kulturoznawcze spotkania. Dziś odwiedzili nas wolontariusze z Hiszpanii i Rumuni

Przygotowania do IV Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych „Zbiór Form Artystycznych”
Zdjęcia

21 październik
Wspólnie z uczniami Zespołu Szkół w Michałowie zorganizowaliśmy zajęcia plastyczne poprzedzające IV Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych „Zbiór Form Artystycznych”, które odbyły sie w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Nowej Woli.Ekostrachy w Łaźniach
Zdjęcia

19 Październik
W odpowiedzi na zaproszenie Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Łaźniach wzięliśmy udział w corocznej imprezie Ekostrachy 2016. Jak co roku spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem ludzi z placówek naszego regionu. Ekostrachy to ekologiczna akcja skierowana na odwieczny problem zanieczyszczeń naszego środowiska, promuje profilaktykę gospodarowania odpadami, a także uświadamia jak dbać o naturalne zasoby naszej ziemi.

 Wycieczka do Olsztyna i Mrągowa
Zdjęcia    Film

03-04 Październik

W ramach treningu ekonomicznego odbyła się wycieczka integracyjna do Olsztyna i Mrągowa. W pierwszym dniu zwiedziliśmy piękną starówkę Olsztyna. Potem wzięliśmy udział w seansie w Olsztyńskim Planetarium, które od blisko czterdziestu lat stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych. Po przyjeździe do Mrągowa zakwaterowaliśmy się w Ośrodku Wypoczynkowym „Polonez”. Zjedliśmy obiadokolację a potem odbyła się dyskoteka. Całość prowadził podopieczny Radek Jarmacewicz. Wszyscy doskonale się bawili. Drugi dzień  zaczęliśmy od śniadania w Ośrodku. Następnie pojechaliśmy do Miasteczka Westernowego Mrongoville. Przyjęto nas tam bardzo miło i gościnnie.  Zwiedziliśmy muzeum z przewodnikiem, podziwialiśmy pokazy artystyczne, zorganizowano nam konkurencje,  gry i zabawy, tańce country,  naukę tańca indiańskiego. Później był czas na zakup różnego rodzaju pamiątek w sklepiku. Wróciliśmy do Ośrodka na obiad.  Po obiedzie  udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

Sprzątanie świata- akcja wspólnie z Nadleśnictwem Żednia
Zjęcia

30 wrzesień
W ramach współpracy z Nadleśnictwem Żednia uczestnicy wzięli udział w akcji Sprzątania Świata. Pod opieką pana Leśniczego Jana Urbanowicza na terenie Leśnictwa Łuplanka uporządkowaliśmy starą, zapomnianą mogiłę oraz teren wokół niej. Na zakończenie wspólnej pracy pan Leśniczy bardzo serdecznie wszystkim podziękował, a szczególnie za pamięć o poległych i zaprosił na wspólne ognisko.

 

          
  
  V Turniej Tenisa Stołowego
Zdjęcia

29 wrzesień
Już po raz piąty Warsztat Terapii zajęciowej w Nowej Woli zorganizował rozgrywki w tenisa stołowego, które odbyły się na sali gimnastycznej dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Zespołu Szkół w Michałowie. Tego roku konkurowali ze sobą instruktorzy oraz ich podopieczni, uczniowie i nauczyciele: Domu Pomocy Społecznej „Spokojna Przystań” w Garbarach, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Ogrodniczkach, Zespołu Szkół w Michałowie, Gminnego Zespołu Szkół w Michałowie oraz gospodarze Warsztat Terapii Zajęciowej w Nowej Woli.
Turniej zakończył sie następująco:
1. Miejsce  ks. Wiktor Tetiurko,
2. Miejsce Leszek Kosakowski – DPS Garbary,
3. Miejsce Andrzej Kmita – DPS Garbary.

 Warsztaty Ceramiczne cz.2
Zdjęcia

28 wrzesień       
Uczestniczyliśmy w drugiej części Warsztatów Ceramicznych, które odbyły się w Centrum Produktu Lokalnego w Sokolu. Spotkania poprowadził  współzałożyciel „Pracowni Baobab” Paweł Olszewski, lokalny artysta zajmujący się zawodowo rzemiosłem takim jak  witraż, ceramika, batik i papier czerpany. W trakcie dwóch spotkań podopieczni naszego warsztatu poznali tajniki powstawania przedmiotów użytkowych z gliny, dzięki czemu sami wykonali  ceramiczne talerze, mydelniczki, miseczki i ozdobne ramki, które po szkliwieniu zostaną poddane obróbce termicznej w piecu do wypalania ceramiki.

 Zawody Sportowe w DPS Garbary
Zdjecia

27 wrzesień
W odpowiedzi na zaproszenie Domu Pomocy Społecznej w Garbarach wzięliśmy udział w zawodach sportowych. Rywalizacja odbywała się pomiędzy czterema placówkami: Dom pomocy Społecznej Jałówka, Dom Pomocy Społecznej Zaścianki, Warsztat Terapii zajęciowej Nowa Wola oraz gospodarze. Konkurencje były bardzo zróżnicowane i dobrze przygotowane.

 
Dni Otwarte w DPS Garbary
Zdjęcia

20 wrzesień
Odwiedziliśmy Dom Pomocy Społeczjej „Spokojna Przystań” w Garbarach, gdzie zorganizowano Dni Otwarte… 

 Wystawa Powarsztatowa Ikon Michała Piekarskiego w Polskim Związku Głuchych oddział w Białymstoku
Zdjęcia

17 września kilkoro naszych uczestników wraz z instruktorem i kierownikiem uczestniczyło w wystawie powarsztatowej pod pięknym hasłem „Zajrzec Wewnatrz Siebie”, która odbyła się w siedzibie PZG w Białymstoku. Wystawa była podsumowaniem warsztatów, które ikonograf Michał Piekarski przeprowadził wspólnie z podopiecznymi Polskiego Związku Głuchych z oddziału w Białymstoku. Zajęcia odbyły się w ramach stypendium, które artysta otrzymał od Marszałka Województwa Podlaskiego na 2016 rok.

XIV Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne Łazy 2016
Zdjecia

W dniach 14-16 września jak co roku nasi podopieczni uczystniczyli w ogólnopolskich warsztatach artystycznych nad morzem w Łazach. Przybywają tam placówki z całej polski jest to jedna z nawiększych imprez organizowanych przez Warsztat Terapii Zajeciowej oraz Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Koszalinie.

Warsztaty Ceramiczne w CPL Sokole cz.1
Zdjęcia

Pierwsza część warsztatów ceramicznych we współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Iskra Michałowo” Warsztaty prowadzi pracownia Baobab.

Piknik Integracyjny w Siodle
Zdjęcia  Film

W dniu 10 września odbył się „ Piknik Integracyjny w Siodle”. Jego organizatorami był Klub Sportowy „Pieńki’’, oraz Fundacja Nowa Wola. Uczestnicy spotkania mieli możliwość spróbowania swoich sił w jeździe konnej, brali udział w konkurencjach sportowych, mogli korzystać z różnego rodzaju zabiegów kosmetycznych jak też poznać tajniki wykonywania figur z podłużnych balonów. W trakcie pikniku wszyscy jego uczestnicy mogli spróbować potraw kuchni regionalnej, które przygotowali członkowie Klubu Aktywnych Mieszkańców z Michałowa. Gwiazdą muzyczną imprezy był zespół „Kalinka” z Białegostoku.

  
V Integracyjny Rajd Nordic Walking Osób Niepełnosprawnych Po Puszczy Białowieskiej
Zdjęcia

8 września kilkoro naszych uczestników wzięło udział w Rajdzie Nordik Walking po Puszczy Białowieskiej, szlakiem specjalnie przygotowanym do tego rodzaju sportu. Udział wzieło bardzo dużo osób z różnych placówek naszego regionu, trasa w tym roku mierzyła ok 6 km. 

Wycieczka po Nowej Woli
Zdjęcia

7 wrzesnia.Korzystając z ostatnich już w tym roku upałów wyszliśmy całym warsztatem na pieszą wycieczkę po Nowej Woli. Piekne krajobrazy, świeże powietrze, spokój i cisza na pewno pozytywnie wpływaja na każdego.

 Kalambury w DPS „Jawor” w Jałówce
Zdjecia

Dnia 06 września troje uczestników wraz z opiekunami wzięło udział w corocznych Kalamburach zorganizowanych przez Dom Pomocy Społecznej „Jawor” w Jałówce. W tym roku udział wzięło 16 placówek z regionu.

Festyn Integracyjny w Mońkach
Zdjęcia

W dniu 31.08.2016r w odpowiedzi  na zaproszenie Warsztatu Terapii Zajęciowej z Moniek  wzięliśmy  udział w imprezie integracyjnej. Po powitaniu wszystkich gości ,wszyscy zostali zaproszeni do wspólnej zabawy .Gospodarze przygotowali wiele atrakcji ,można było spróbować swoich sił podczas różnych zawodów oraz konkurencji sportowych .Przez całą imprezę towarzyszyła głośna muzyka, przy której mozna było potańczyć sprawiło to wszystkim obecnym dużo radości .Czas mijał szybko w miłym towarzystwie , na zakończenie zostali wszyscy zaproszeni na ciepły posiłek oraz słodycze.

Wycieczka do Augustowa
Zdjęcia     Film

   W dniach 24 – 25 sierpień 2016 roku wyjechaliśmy całym warsztatem na dwudniową wycieczkę do Augustowa. Zatrzymaliśmy się w Kompleksie Wypoczynkowym „Leśnik”, który znajduje się w okolicach miejscowości Przewięź nad jeziorem Białym. Po zakwaterowaniu i krótkim odpoczynku nad jeziorem udaliśmy się na obiad do restauracji Albatros w samym centrum Augustowa. Po obiedzie mieliśmy trochę czasu na zwiedzanie po czym udaliśmy się do portu Żeglugi Augustowskiej, gdzie weszliśmy na pokład największego statku „Swoboda” i punktualnie o 16:00 wypłynęliśmy w trzygodzinny rejs. Wybraliśmy trasę najdłuższą przez Rzekę Nettę, mijając położone po obu stronach rzeki bulwary, następnie wpłynęliśmy na jezioro Necko. Z jeziora Necko statek wpłynął na Rzeczkę Klonownicę (tzw. Cichą Rzeczkę), najkrótszą żeglowną Rzekę w Polsce, skąd przedostaje się na jezioro Białe. Jezioro Białe łączy z jeziorem Studzienicznym śluza Przewięź. Statek, żeby wpłynąć na jezioro Studzieniczne musi pokonać różnicę poziomu wód w obu akwenach, która wynosi 0,86m. Płynąc po jeziorze Studzienicznym, statek zawinął do miejscowości Studzieniczna, malowniczo położone na półwyspie, miejsce kultu religijnego z wieloma zabytkami sakralnymi. Po ok. 30 min. Udaliśmy się w rejs powrotny. Zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do Leśnika i po odpoczynku zorganizowaliśmy nad jeziorem dyskotekę oraz ognisko z kiełbaskami. Dzień drugi zaczęliśmy od śniadania. Następnie pojechaliśmy odwiedzić Środowiskowy Dom Samopomocy w Augustowie. Przyjęto Nas tam bardzo miło i gościnnie zwiedzaliśmy pracownie i wymienialiśmy swoje doświadczenia z kadrą. Później był czas na spacer po parku w centrum oraz zakup różnego rodzaju pamiątek w przydrożnych straganach, posiedzeniu przy fontannie czy zjedzeniu lodów. Kolejny obiad w Albatrosie był zakończeniem naszej wycieczki. Wrócilismy do kompleksu zabraliśmy swoje rzeczy i udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

 Święto Przemienienia Pańskiego
Zdjęcia

19 sierpnia 2016 roku uczestnicy WTZ w Nowej Woli wraz z opiekunami uczestniczyli w nabożeństwie, które odbyło się w Cerkwi Przemienienia Pańskiego w Topolanach. Wzięli udział w uroczystej Świętej Liturgii i procesji. W ramach treningu ekonomicznego była okazja zrobienia drobnych zakupów na straganach.  Mogli również porozmawiać ze znajomymi, co było dla nich integracją  z lokalną społecznością.

  

Podsumowanie roku 2015/2016
Zdjęcia
Dnia 07 lipca odbyło sie w naszym warsztacie spotkanie z rodzicami, opiekunami oraz ich rodzinami, na którym podsumowano ostatni rok działalności naszej placówki. Wszystkich zaproszono do obejżenia specjalnie przygotowanej prezentacji multimedialnej, dotyczyła ona tylko ostatniego roku, w którym odbyło się prawie 50 wydarzeń. Na koniec uczestnicy zaprezentowali się artystycznie zaspiewali kilka piosenek samodzielnie przygotowanych.

 
IV Przegląd Piosenki Nowoczesnej „Mam Talent”
Zdjecia
Film

Wernisaż Projektu Michała Piekarskiego „Oni to my”
Zdjecia
W dniu dzisiejszym w odpowiedzi na zaproszenie zaprzyjaźnionego z placówką ikonografa Michała Piekarskiego kilkoro podopiecznych wraz z instruktorami uczestniczyło w  otwarciu wystawy przepięknych ikon napisanych przez dzieci z Domu Dziecka i więźniów Aresztu Śledczego w Hajnówce. Uroczystość miała miejsce w siedzibie Domu Dziecka w Białowieży. Warsztaty prowadził Michał Piotr Piekarski, oraz Natalia Gierasimiuk z Fundacji Oni To My. Projekt powstał dzięki stypendium, które Michał otrzymał od Marszałka Województwa  Podlaskiego.

Casting do MAM TALENT
Zdjęcia

W dniu 21.06.2016 r., w Nowej Woli odbył się wewnętrzny casting wykonawców chcących wystąpić w IV Przeglądzie Piosenki Nowoczesnej „Mam Talent”. Uczestnicy naszych Warsztatów Terapii Zajęciowej mieli okazję obejrzeć występy swoich kolegów i koleżanek, którzy występowali solo, w duecie i zespołowo. Swoje interpretacje popularnych przebojów zaprezentowali: Ewa Bura, Marek Leończuk, Maciek Filipczuk, Radosław Jarmocewicz, duet: Beata Miedźwiedź i Tomasz Piwowarski oraz zespół w składzie: Dawid Nikołajczuk, Bartłomiej Oskroba i Mateusz Tołwiński. Ciekawy repertuar został bardzo dobrze odebrany przez zgromadzonych i był dowodem ciężkiej pracy i czasochłonnych przygotowań naszych uczestników. Casting miał pokazać rozwój artystyczny naszych podopiecznych i wspomóc integrację z innymi oraz poprawić umiejętności autoprezentacji oraz budowanie poczucia własnej wartości. Po występach zarządzono przerwę, w trakcie której zebrało się jury, w skład, którego weszli wszyscy wychowawcy oraz psycholog. W tym czasie uczestnicy mieli możliwość wspólnej zabawy, przewidziane były tańce 

ArtMetanoia z Krakowa
Zdjęcia

13.06.2016r gościli u nas aktorzy Agencji Artystycznej ,,ARTMetanoia,, z Krakowa .Grupa zaprezentowała historyjkę o bezpieczeństwie na drodze i zasadach ruchu drogowego .Do prezentowania poszczególnych scen aktorzy zaangażowali również publiczność co wywołało dużo śmiechu i komentarzy Atmosfera podczas przedstawienia była zabawna i sprawiła uczestnikom wiele radości. Kolejny raz w zabawnej atmosferze można było przypomnieć   sobie znajomość znaków drogowych, jak również zasady umiejętnego poruszania się na drodze.Konkurs latawców w Kolnie
Zdjecia

Dnia 11 czerwca 2016 roku kilkoro podopiecznych naszego warsztatu wraz z instruktorem wzięło udział w V Konkursie Latawców w Kolnie. Uczestnicy w ramach przygotowań na konkurs samodzielnie wykonali kilka latawców. W konkursie wzięło udział pięć placówek, pierwsze miejsce zajął Szczuczyn, drugie Nowa Wola, a trzecie Marianowo. Spotkaniu towarzyszyły różne atrakcje: Przejażdżka samochodem terenowym Przejażdżki quadem Jazda konno Możliwość kierowania samochodem do Nauki Jazdy 

Święto Wniebowstąpienia na cmentarzu w Nowej Woli
Zdjęcia
Dnia 9 czerwca 2016  przypada święto Wniebowstąpienia Pańskiego. Uroczystą liturgię odprawił ks. Mirosław Tomaszewski proboszcz z Zabłudowa w asyście duchownych z Dekanatu Gródeckiego na cmentarzu w Nowej Woli. Wszyscy nasi uczestnicy warsztatu wraz z opiekunami byli na tegorocznym święcie. Wszyscy mieli okazję pomodlić się, niektórzy mogli odwiedzić groby swoich bliskich.

 V Targi Ekonomii Społecznej w Białymstoku
Zdjęcia

Dnia 05 czerwca 2016 roku zaprezentowaliśmy nasz Warsztat Terapii Zajęciowej podczas V Podlaskich Targów Ekonomii Społecznej w Białymstoku. Impreza odbyła się na placu przed Teatrem dramatycznym im. Al. Węgierki, a organizatorem był  Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku wspólnie z Federacją Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok. Pokazało się około 40 różnych organizacji. W tym roku pokazaliśmy się wspólnie z stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ISKRA z Michałowa. Targi odwiedziło bardzo dużo ludzi, chętnie zainteresowani podchodzili do naszego stoiska dużo pytali, oglądali wyroby naszych uczestników. Wymienialiśmy się doświadczeniami, wiedzą, kontaktami, nawiązaliśmy dużo nowych znajomości, a także zdobyliśmy cenne informacje.

Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego Kuchmy Stare
Państwa Krystyny i Grzegorza Kazberuk
Zdjęcia

W dniu 02.06.2016 podopieczni naszej placówki udali się do gospodarstwa agroturystycznego znajdującego  się we wsi Kuchmy Stare. Jest to urokliwa miejscowość w gminie Michałowo, woj. Podlaskim, położona atrakcyjnie, w sąsiedztwie Rezerwatu Przyrody Gorbacz, otoczona kompleksem lasów Puszczy Knyszyńskiej i Puszczy Białowieskiej. Gospodarze, których odwiedziliśmy okazali się  być bardzo gościnni i zapewnili naszym uczestnikom bogate atrakcje.  Po dotarciu na miejsce wszyscy oddali się na pobliski padok, gdzie czekały na nas dwa konie przygotowane do jazdy. Wszyscy chętni mieli okazję spróbować swoich sił w jeździe na lonży, zarówno w siodle jak i na oklep. Po treningu fizycznym przyszedł czas na ognisko i posiłek, po którym udaliśmy się na teren gospodarstwa, właściciele przygotowali dla nas słodki poczęstunek. Mogliśmy również obejrzeć rzeźby wykonane przez właściciela posesji i spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej z profesjonalną asekuracją. 

 

Dzień Matki

Dnia 25 maja w naszej placówce odbyła się uroczystość związana z obchodami Dnia Matki. Uczestnicy WTZ brali czynny udział w przygotowaniach do tej uroczystości.  Przy herbacie i ciastkach zorganizowano spotkanie uczestników i kadry, podczas którego odbyła się pogadanka na temat Święta Mam. Przypomniano znaczenie i historię tego święta. Uczestnicy warsztatu, w celu podkreślenia istoty i wagi tego dnia,  własnoręcznie w pracowniach przygotowali laurki i bukiety kwiatów, które później przekazali swoim mamom w domu.

Dzień Bosaka
Zdjęcia

W Warsztacie Terapii Zajęciowej 25 dzień maja 2016 roku z inicjatywy pracowni artystycznej przebiegł jako „Dnień Chodzenia Boso”. W trakcie trwania zajęć integracyjnych podopiecznym warsztatu przedstawione zostały medyczne walory chodzenia bez obuwia, oraz omówiony został planowany dalszy przebieg dnia. Po śniadaniu wszyscy uczestnicy udali się na plac przed warsztatem, gdzie odbyły się zajęcia animacyjne. Po zdjęciu obuwia, korzystaliśmy z siedzisk „Sako”, przeprowadzono zabawy w chustą „Klanza”. Chętni mogli też skorzystać z malowania twarzy, uczestniczyć w zajęciach plastycznych, jak też poznać technikę wykonywania figur i postaci z długich balonów. Na zakończenie wszyscy uczestniczyli w zajęciach ruchowych; przeciąganiu liny, oraz meczu koszykówki.

  Spotkanie Integracyjne „DOBRA WOLA” 20 maja 2016 roku
Dziękujemy wszystkim, którzy pomagali nam w przygotowaniu tej imprezy!
Zdjęcia
Filmy

Organizatorzy
Warsztat Terapii Zajęciowej w Nowej Woli  Fundacja Nowa Wola
PartnerzyIX Festiwal Piesni i Poezji Patriotycznej i Żołnierskiej „o czarną różę” w Czarnej Białostockiej
Zdjęcia  

W dniu 17 maja uczestniczyliśmy w IX Festiwalu Pieśni i Poezji Patriotycznej i Żołnierskiej Osób Niepełnosprawnych „O Czarną Różę”, który odbył się w Czarnej Białostockiej. Nasi uczestnicy zaprezentowali się w kategorii pieśni jak też poezji, za co otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Po części artystycznej odbył się wspólny poczęstunek, oraz zabawa taneczna.

 

Spotkanie z wolontariuszami
Zdjecia
11 maja spotkaliśmy się z wolontariuszami różnych narodowości, którzy odwiedzili nas z Zespołem Szkół Niepublicznych św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku.

Wycieczka do białowieży
Zdjęcia

W dniu 15 maja udaliśmy się na wycieczkę do Białowieży, dużej turystycznej wsi położonej w województwie podlaskim. Celem naszej podróży były cztery atrakcje turystyczne. Pierwszą z nich było zwiedzanie najstarszego w polskich parkach narodowych Muzeum Przyrodniczo- Leśnego Białowieskiego Parku Narodowego. Obejrzeliśmy tam ekspozycję stała na której prezentowane są najbardziej charakterystyczne dla Puszczy zbiorowiska leśne (grąd, ols, łęg, bór sosnowy, borealna świerczyna bagienna), procesy ekologiczne (np. fazy rozkładu drewna) i zjawiska przyrodnicze (np. niezwykłe bogactwo gatunków królestwa grzybów i świata zwierząt). Kolejnym etapem wycieczki była Stacja Białowieża Pałac- rampa kolejowa zbudowana na wzór dziewiętnastowiecznego pierwowzoru carskiej stacji kolejowej. Obejrzeliśmy tam Aleję Gwiazd Puszczy Białowieskiej, ogród w stylu angielskim jak też herbaciarnie znajdującą się na rampie. Następnie udaliśmy się do muzeum lalek Tamary Tarasiewicz, gdzie znajdują się obrazy malarki, oraz unikatowa kolekcja lalek. Poza tym muzeum posiada największy w Białowieży zbiór kości zwierzęcych oraz wiele przedmiotów codziennego użytku dawnej wsi podlaskiej. Ostatnim etapem wycieczki była oddalona o 9 kilometrów od Białowieży wieś Budy, gdzie znajduje się „Sioło Budy”- kilkanaście kresowych domków, najstarszy dom na Podlasiu, oraz XIX wieczny skansen. Dopełnieniem miejsca jest Karczma Osocznika w której zjedliśmy wspólny posiłek.

  

Co zrobiliście mojemu synowi? On zmywa po sobie szklanki.
Artykuł o Warsztacie Terapii Zajęciowej w Nowej Woli w gazecie Wyborczej.

Odwiedzamy podopiecznych Fundacji Nowa Wola
Zdjęcia

W dniu 14 maja 2016 uczestnicy naszego warsztatu wraz z kierownikiem i instruktorami, udali się z wizytą do podopiecznych Fundacji Nowa Wola. Podczas wyjazdu mieli oni możliwość poznania chorych i zrozumienia ich niepełnosprawności. Dostarczyliśmy również paczki, ufundowane dla przez darczyńców, które w ramach rehabilitacji społecznej zostały zakupione przez uczestników WTZ. W tym dniu nastąpiło oficjalne przekazanie podopiecznej Julii Charkiewicz podnośnika transportowo- kąpielowego, który został zakupiony ze środków Fundacji Nowa Wola. 

   
Fundacja Nowa Wola w Tv Białystok
20 Marca w programie TV Białystok „U źródeł wiary” moglismy zobaczyc krótki reportaż o Fundacji Nowa Wola. Zapraszamy do obejrzenia dokumentu od 14:10 min.

Pomoc pogorzelcom
W dniu 08-III-2016 sfinalizowana została akcja pomocy pogorzelcom ze wsi Folwarki Wielkie, prowadzona przez Fundację Nowa Wola.
Ucierpiała rodzina w pożarze straciła dobytek swojego życia; swój rodzinny dom, całkowite jego wyposażenie, oraz rzeczy osobiste pozostając bez dachu nad głowa z dwójką małych dzieci. Nasi podopieczni w ramach prowadzonej w warsztacie akcji „Pomocna Dłoń” przeprowadzili zbiórkę finansową wśród uczestników i kadry WTZ. Uzbierana kwota przekazana została poszkodowanym, którzy osobiście odebrali ją w siedzibie warsztatu. Koce oraz pościel ufundowała dyrekcja Zakładu UmiPled w Michałowie.

Warsztaty Ikonograficzne
Zdjęcia
29 lutego 2016 roku kilkoro naszych uczestników w ramach kontynuacji warsztatów ikonograficznych udało się do Pracowni Michała Piekarskiego w Lewkowie Starym. Oprucz nabycia nowych umiejętności, podopieczni mieli okazje podpatrzeć jak pracuje sam artysta oraz podziwiać jego prace.

Ozdoby Świąteczne
Zdjęcia
Dnia 26 lutego 2016 roku juz po raz kolejny odbyło sie wspólne wykonywanie ozdób światecznych wraz z młodzieżą z Zespołu Szkół w Michałowie.

Podsumowanie Konkursu „Co to jest 112” -Podlaski Urząd Wojewódzki
Zdjęcia
11 lutego wyjechaliśmy do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Zaproszono nas tam na podsumowanie III Edycji Konkursu „Co to jest 112” zorganizowanego przez miasto dla szkół podstawowych i gimnazjalnych Województwa Podlaskiego. Oprócz rozdania nagród laureatom zobaczyć można było bardzo ciekawe filmy, animacje, a nawt przygotowany przez uczniów skecz świetnie przedstawiajacy różne sytuacje, kiedy i jak należy korzystać z numeru 112. Wiec przypomnijmy wszystkim, że: Numer alarmowy 112 jest obsługiwany przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR), które znajduje się w strukturze urzędu wojewódzkiego. Zgłoszenia alarmowe odbierane są całodobowo przez operatorów numerów alarmowych, którzy zgodnie z ustawą z dnia 22 listopada 2013 roku o systemie powiadamiania ratunkowego odbyli niezbędne szkolenie oraz zdali egzamin z części teoretycznej i praktycznej. Centrum Powiadamiania Ratunkowego województwa podlaskiego uruchomiono 23 stycznia 2013 roku. Objęło ono swoim zasięgiem miasto Białystok i powiat białostocki. W październiku 2013 roku rozszerzono zasięg CPR o powiaty moniecki, hajnowski, bielski, siemiatycki oraz sokólski. Od 16 grudnia 2013 roku CPR w Białymstoku odbiera zgłoszenia kierowane na numer alarmowy 112 z całego województwa podlaskiego. Równocześnie na holu urzędu trzy najważniejsze jednostki -Policja, Straż Pożarna oraz Ratownictwo Medyczne zorganizowały ciekawą prezentację, gdzie można było zobaczyć dużo interesujących rzeczy.

Bal Przebierańców w WTZ
Zdjęcia
Dnia 09 lutego odbył się długo oczekiwany przez wszystkich Bal Przebierańców, na który nasi uczestnicy samodzielnie przygotowali stroje karnawałowe nie zabrakło ciekawych pomysłów i kolorów. Na imprezie odbyło się dużo śmiesznych zabaw i konkursów, a w między czasie dostępny był stół ze słodkościami, przy którym aktywność była spora. W połowie zabawy przyjechała gorąca pizza, na którą każdy miał nieodpartą ochotę. Mamy nadzieję że wszyscy bawili sie wspaniale i jeszcze długo będą to wspominać.

Cosmic Bowling
Zdjęcia
           
W dniu 05 lutego podopieczni naszej placówki w ramach zajęć rehabilitacyjnych wyjechali do kręgielni Cosmic Bowling w Białymstoku. Wyjazd poprzedzony był prelekcją, podczas której uczestnicy obejrzeli film instruktarzowy i wraz z instruktorem omówili szczegółowe zasady gry. W kręgielni o kosmicznym klimacie we wnętrzach starej tkalni do dyspozycji mieliśmy 6 automatycznych torów do gry w kręgle. Po doborze odpowiedniego obuwia podopieczni zostali podzieleni na grupy i każdy mógł spróbować swoich sił w nieznanej dotychczas dyscyplinie. Po kręgielni udaliśmy się na wspólny obiad.

Bal Karnawałowy „KRĄG BIAŁYSTOK”
Zdjęcia
 
W dniu 3.02.2016 r., w odpowiedzi na zaproszenie Warsztatu Terapii Zajęciowej „JARD”, uczestniczyliśmy w „Balu Karnawałowym”, który został zorganizowany w Klubie Rozrywki „KRĄG” Białymstoku. Po miłym powitaniu, wszystkich gości zaproszono do odtańczenia „Poloneza”. Wspólna zabawa, poprzedzona własnoręcznym przygotowaniem strojów i przebrań, miała pokazać rozwój artystyczny naszych podopiecznych i wspomóc integrację z innymi grupami. W czasie balu nie zabrakło zabaw i konkursów, które miały na celu pomoc w nawiązywaniu więzi z innymi ludźmi, poprawę umiejętnej autoprezentacji oraz budowanie poczucia własnej wartości. W trakcie zabawy nasi podopieczni mieli możliwość uczestniczenia w koncercie disco polo, na zakończenie którego można było uzyskać plakaty i autografy. Zadbano również o słodki poczęstunek, który sprawił wszystkim obecnym dużo radości.

IX Prezentacje Kolęd -„Kolędujmy Razem” Narewka 2016
Zdjęcia
W dniu 22 stycznia wszyscy podopieczni naszej placówki uczestniczyli w IX PREZENTACJACH „KOLĘDUJMY RAZEM”, które odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury w Narewce. Tegoroczne przesłuchania, które odbyły się w sali kinowej GOK, podzielone były na dwie kategorie wiekowe; grupy najmłodsze, oraz przesłuchania dla grup starszych. Uczestnicy warsztatu przedstawili prezentację obrzędów kolędniczych, za którą zajęli III miejsce w kategorii zespołów wokalnych. Otrzymując tym samym słodki upominek jak też nagrodę finansową. Udział w prezentacji miał na celu kultywowanie i rozwijanie tradycji bożonarodzeniowych i noworocznych, zachowanie tradycji kolędniczych, odtwarzanie i utrwalanie kolędniczej plastyki ludowej (gwiazdy, szopki, stroje), rozwój amatorskiego ruchu artystycznego, podniesienie poziomu artystycznego osób niepełnosprawnych.

Wigilia Chrztu Pańskiego w Nowej Woli
Zdjęcia

Dnia 18 stycznia w cerkwi w Nowej Woli o godz. 13.00 odbyło się poświęcenie wody przed świętem Chrztu Pańskiego. Wszyscy nasi uczestnicy warsztatu wraz z opiekunami byli na tegorocznym poświeceniu. Mieli okazję wspólnie się pomodlić i nabrać święconej wody. Udział w uroczystościach miał na celu nauczenie prawidłowego zachowania się w świątyni.

 

Bal Charytatywny Fundacji Nowa Wola
Zdjęcia

 

 

 

 

 

 

Kolędujemy dla podopiecznych Fundacji Nowa Wola
Zdjęcia
W dniu 14 stycznia 2016 roku, uczestnicy naszego warsztatu po raz kolejny kolędowali dla chorych i potrzebujących. Tego roku, były to osoby objęte opieką przez Fundację Nowa Wola. Odwiedziliśmy kilka domów w miejscowościach Michnówka, Lewkowo Stare, Planta, Narewka, oraz Tarnopol. W każdym z nich uczestnicy wykonali przygotowaną wcześniej prezentację obrzędów kolędniczych. Przyjmujący kolędników ludzie byli bardzo poruszeni wykonaniem i ogromem pracy, jaką grupa kolędnicza włożyła w przygotowanie całego występu. W każdym z domów grupa kolędnicza zgodnie z tradycją ugoszczona została słodkim poczęstunkiem. Coroczne kolędowanie uczestników naszego warsztatu ma na celu promowanie pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych wśród społeczności lokalnej, propagowanie i rozwój ich twórczości artystycznej jak też rozwój ich wrażliwości i empatii.